Łowienie Suma | Podstawy, Poradnik | Sklep Wędkarski - Jarofishing

Kiedy i gdzie szukać suma?
Na wiosnę sumy migrują ku górze rzeki szukając miejsc lęgowych. Warto więc skupić się na obszarach przy ujściach rzek.
Sezon letni to czas intensywnej aktywności sumów. Szukaj ich w głębszych partiach rzek, gdzie woda jest chłodniejsza. Jeziora również stają się atrakcyjnym miejscem, zwłaszcza w pobliżu podwodnych struktur.
Pod koniec sezonu letniego i na początku jesieni sumy ją nadal aktywne. Koncentruj się na miejscach, gdzie ryby zbierają się przed zimowym okresem spoczynku.
Jaki użyć zestaw na suma? Skuteczna przynęta na suma.
Najlepsza przynęta: sztuczne przynęty ( pękate woblery) schodzące do głębokości jednego metra. W szczególności polecamy woblery na suma z takich firm jak: Salmo, Madcat, Mikado. Skuteczna przynęta na suma to gumowe przynęty mające nawet około 27 cm! Gumowe przynęty mogą być zakończone jako twister oraz klasyczne kopyto. Musimy pamiętać, że sum jest rybą bardzo silną, dlatego zawsze musimy używać bardzo mocnych zestawów końcowych, takich jak haczyki, kotwice, kółka łącznikowe agrafki i krętliki.
Jaki wybrać spinning na suma?
Wędki na suma powinny mieć pomiędzy 240cm, a 270cm (spinning). Używamy dość grubej plecionki o średnicy około 0,25mm - 0,30mm. Wyrzut wędki powinien mieć od 150g do 250g.
Jak łowić sumy? Jak złowić suma w dużych rzekach - najskuteczniejsze metody łowienia ryb.
Jedną z najskuteczniejszych metod połowu jest łowienie verticalne. Łowienie metodą wertykalną polega na przytrzymaniu przynęty pod jednostką pływającą, najczęściej z pomocą echosondy. Pozwala nam to na dokładne podanie przynęty zainteresowanej rybie. Łowienie verticalne pozwala nam na dokładne obłowienie potencjalnego miejsca. Łowienie verticalne jest to aktywne łowienie sumów. Najlepsza przynęta to Clonk Teaser Mikado lub Madcat.
Potrzebny sprzęt do łowienia wertykalnego: wędka od 200g do 350g wyrzutu o długości głównie od 180cm do 240cm, echosonda i odpowiednia przynęta.
Jak złowić suma na wątróbkę? Najlepsze zanęty na sumy.
W dużym jeziorze sum czuje się bardzo dobrze. Do jego złowienia możemy użyć wątroby ( najlepsza drobiowa). Najskuteczniejszym sposobem łowienia suma na wątróbkę jest zastosowanie metody podwodnego spławika. Bardzo dobrym miejscem są zawalone drzewa i podwodne przeszkody.
Sumy na żywca - istotne aspekty łowienia suma.
Łowienie na żywca daje nam większą szansę, aby łowić duże sumy. Potrzebną przynętą oraz najlepszą przynętą jest zastosowanie żywca najczęściej występującego w danym zbiorniku. Może to być kleń, jaż, karp, lin. Najczęściej stosujemy żywce w wielkości od 20cm do 45cm. Żywca możemy uzbroić w kotwicę lub haczyk. Obie te rzeczy muszą być bardzo wytrzymałe i odpowiedniej wielkości. Łatwo złowić suma na rosówki, choć najczęściej łowimy małe sumy. Oczywiście potrzebujemy solidny mocny haczyk, kotwicę przypon z fluorocarbonu połączony z żyłką lub plecionką za pomocą krętlika. Najlepszy sposób, aby złowić pokaźnego suma jest metoda stacjonarna z zastosowaniem żywca np. karasia, klenia.
Jak powinniśmy się przygotować do połowu suma.
Na większe sumy potrzebujemy bardzo mocny sprzęt z brzegu wędki o cw nawet do 400g i długości do 420 cm. Plecionki nawet do 0,5 mm, bardzo mocne podpórki. Nowością są sygnalizatory brań, które super sprawdzają się przy łowieniu w nocy.
Sumowe ciekawostki.
Najdłuższe sumy złowione na świecie:
Rekord świata należy do włoskiego wędkarza, którego ryba miała 285cm długości i została złowiona na gumę Savage Gear Cannibal. Sum o 2 metrach jest rybą bardzo trudną do złowienia w naszych wodach, co nie znaczy, że nie mamy takich okazów w naszych wodach. W Polsce najdłuższy złowiony sum miał długości 261cm.
Comments
No comment at this time!
Leave your comment